Čivava štandard plemena

Čivava

Chihuahua je podľa originálneho názvu dosť rozšírené trpasličie plemeno psa, pochádzajúce z Mexika. Zásluhou amerických chovateľov je od roku 1942 čivava plemeno podľa FCI zaradená do skupiny 9 – teda spoločenské a sprievodné plemená a zaradená sekcie 6.

Najmenšie plemeno psov je práve čivava. Jej meno odvodili od mexického štátu Chihuahua, kde jej výskyt po prvýkrát doložili. Nie je však doložené, či jej výskyt v tejto oblasti je pôvodný, alebo či sa tu nedostala s obchodníkmi z Japonska alebo Číny. Ako Indiánske povesti vravia, čivava je považovaná ako ochranca zomrelých náčelníkov na ceste do sveta duchov. 

História

Jedna z možných histórií čivavy siaha do roku 1884. Na základe vynaliezavosti Mexičanov okoloidúcim turistom predávať čivavy. V týchto časoch nebol ešte oficiálny názov čivava, ale bol to mexicko-texaský alebo arizonský pes vzhľadom miesta, kde sa tieto psy predávali. Časom predaj spojili s mexickým mesto Chihuahua, z čoho pramení aj originálny názov. Prvá čivava sa dostala do zápisu Amerického kynologického klubu v roku 1904.

Typy plemena

Rozlišujeme dva varianty plemena a to – krátkosrstá čivava a dlhosrstá čivava (vznikli krížením jorkšírsky teriér a papillon plus krížené čivavy). Tieto varianty sa posudzujú na výstavách osobitne.

Vzhľad

Charakteristické znaky: okrúhla „jablková“ hlava so stojatými veľkými ušami, ako netopier. Nos malý, hore rovný, dole zaoblený. Výška je okolo 20 cm, hmotnosť okolo 1,5-3 kg. Chvostík nosia zdvihnutý, kosákový tvar. Povahou je milá, prítulna a priateľska.

Telo čivavy je s rovným chrbtom, chudými pleciami, hlbokým hrudníkom. Hlava je mierne okrúhla, predĺžená lebka a ploché líca. Oči sú v pomere na výšku čivavy veľké, ďaleko od seba zasadené- tmavej, rubínovej či svetlej farby v závislosti od farby srsti. Uši má nápadne veľké a rožírené v uhle 45 stupňov. Čivava krátkosrstá má krátku srsť, na ušiach a chvoste je dlhšia. Dlhosrstá čivka má srsť dlhú ale mäkkú a vlnistú, nahrudi je najviac osrstená, na ušiach, zadných končatinách a chvoste vytvára akýsi lem. Farby srsti sú rozmanitého druhu.

Socializácia

Mimochodom, tento spoločenský a oddaný pes, ktorý patrí medzi trpasličie plemená pohotovo reaguje, je spoločenský a má rad ľudí. Vzhľadom na ich spoločenský charakter je čivava vhodným spoločníkom pre všetky vekové skupiny. Preferuje členov svojho plemena, ale nemá problémy ani so zhovievavosťou voči iným plemenám.

Priestor a pohyb

Malé nároky na priestor najlepšie pelech v blízkosti majiteľov. Nároky na pohyb má síce menšie v porovnaní s väčšími psami.

Hygiena

Kúpeľ jedenkrát mesačne, predtým psíka dobre očešeme. Denne čistíme okolie oči napríklad bórovou vodou z dôvodu stôp po slzách atď. Pravidelná kontrola ušiek, výstrahou je mykanie hlavou či škrabanie v okolí uší. Pazúriky pravideľne striháme, keďže čivava je ľahká, neobrusujú sa jej pazúriky samé chôdzou ako u väčších psov.

Zdroj: Wikipédia

Čivava štandard plemena

V pôvodnom jazyku nájdete celý štandard plemena na klubovej stránke čiváv a papillonov. 

kategória - čivava

publikované 07. 08. 2022

Možno sa bude páčiť…

Šteniatka čivavy s PP

Šteniatka čivavy s PP

Narodili sa nám prekrásne šteniatka čivavy. Čivavky sú dlhosrsté. Nový domov si už našiel chlapec a dve fenky. Budeme hľadať ešte tú naj rodinku pre jednu fenku, ktorú si starostlivo vyberieme, pri šteniatkách netrváme na výstavach, priorita je pre nás milujúca...

Čivava s PP na predaj

Čivava s PP na predaj

Narodili sa nám prekrásne šteniatka čivavy. Čivavky máme aj krátkosrsté aj dlhosrsté.  Nový domov si budú hľadať trajaa chalani a jedna fenka. Budeme im hľadať tie naj rodinky, ktoré si starostlivo vyberáme, pri šteniatkách netrváme na výstavach, priorita je pre nás...

Výstavne úspechy

Výstavne úspechy

Výstavné úspechy sme v tomto roku 2023 zatiaľ zahájili na 7 medzinárodných výstavach a na jednej klubovej výstave čiváv a papillonov. Naša mladá fenka Ammeron Viky zatiaľ dokončila titul junior šampion Slovenska, na výstavach bola 2x BEST of BREED Junior, RCACIB, CAC,...