Čivava štandard plemena

Čivava

Chihuahua je podľa originálneho názvu dosť rozšírené trpasličie plemeno psa, pochádzajúce z Mexika. Zásluhou amerických chovateľov je od roku 1942 čivava plemeno podľa FCI zaradená do skupiny 9 – teda spoločenské a sprievodné plemená a zaradená sekcie 6.

Najmenšie plemeno psov je práve čivava. Jej meno odvodili od mexického štátu Chihuahua, kde jej výskyt po prvýkrát doložili. Nie je však doložené, či jej výskyt v tejto oblasti je pôvodný, alebo či sa tu nedostala s obchodníkmi z Japonska alebo Číny. Ako Indiánske povesti vravia, čivava je považovaná ako ochranca zomrelých náčelníkov na ceste do sveta duchov. 

História

Jedna z možných histórií čivavy siaha do roku 1884. Na základe vynaliezavosti Mexičanov okoloidúcim turistom predávať čivavy. V týchto časoch nebol ešte oficiálny názov čivava, ale bol to mexicko-texaský alebo arizonský pes vzhľadom miesta, kde sa tieto psy predávali. Časom predaj spojili s mexickým mesto Chihuahua, z čoho pramení aj originálny názov. Prvá čivava sa dostala do zápisu Amerického kynologického klubu v roku 1904.

Typy plemena

Rozlišujeme dva varianty plemena a to – krátkosrstá čivava a dlhosrstá čivava (vznikli krížením jorkšírsky teriér a papillon plus krížené čivavy). Tieto varianty sa posudzujú na výstavách osobitne.

Vzhľad

Charakteristické znaky: okrúhla „jablková“ hlava so stojatými veľkými ušami, ako netopier. Nos malý, hore rovný, dole zaoblený. Výška je okolo 20 cm, hmotnosť okolo 1,5-3 kg. Chvostík nosia zdvihnutý, kosákový tvar. Povahou je milá, prítulna a priateľska.

Telo čivavy je s rovným chrbtom, chudými pleciami, hlbokým hrudníkom. Hlava je mierne okrúhla, predĺžená lebka a ploché líca. Oči sú v pomere na výšku čivavy veľké, ďaleko od seba zasadené- tmavej, rubínovej či svetlej farby v závislosti od farby srsti. Uši má nápadne veľké a rožírené v uhle 45 stupňov. Čivava krátkosrstá má krátku srsť, na ušiach a chvoste je dlhšia. Dlhosrstá čivka má srsť dlhú ale mäkkú a vlnistú, nahrudi je najviac osrstená, na ušiach, zadných končatinách a chvoste vytvára akýsi lem. Farby srsti sú rozmanitého druhu.

Socializácia

Mimochodom, tento spoločenský a oddaný pes, ktorý patrí medzi trpasličie plemená pohotovo reaguje, je spoločenský a má rad ľudí. Vzhľadom na ich spoločenský charakter je čivava vhodným spoločníkom pre všetky vekové skupiny. Preferuje členov svojho plemena, ale nemá problémy ani so zhovievavosťou voči iným plemenám.

Priestor a pohyb

Malé nároky na priestor najlepšie pelech v blízkosti majiteľov. Nároky na pohyb má síce menšie v porovnaní s väčšími psami.

Hygiena

Kúpeľ jedenkrát mesačne, predtým psíka dobre očešeme. Denne čistíme okolie oči napríklad bórovou vodou z dôvodu stôp po slzách atď. Pravidelná kontrola ušiek, výstrahou je mykanie hlavou či škrabanie v okolí uší. Pazúriky pravideľne striháme, keďže čivava je ľahká, neobrusujú sa jej pazúriky samé chôdzou ako u väčších psov.

Zdroj: Wikipédia

Čivava štandard plemena

V pôvodnom jazyku nájdete celý štandard plemena na klubovej stránke čiváv a papillonov. 

kategória - čivava

publikované 07. 08. 2022

Možno sa bude páčiť…

Máme novú web stránku

Máme novú web stránku

Milí naši Ammeroňáci, návštevníci našej web stránky, majitelia našich šteniatok,  potenciálni kupujúci, ale aj len priaznivci čivaviek, prešlo už niekoľko rokov od posledných zmien a cítili sme, že pôvodný web už potreboval vynoviť. Preto sme pripravili pre Vás celkom...

Šteniatka čivavy už koncom novembra

Šteniatka čivavy už koncom novembra

Šteniatka čivavy už koncom roka 2022!!! Koncom roka plánujeme ešte šteniatka s našim prekrásnym dlhosrstým psíkom Tashym. Zatiaľ máme potvrdenú graviditu u fenky Jarky. Šteniatka budú dlhosrsté. Plánujeme aj spojenia, kde by mali byť aj krátkosrsté šteniatka, od...

Klubová výstava čiváv

Klubová výstava čiváv

Klubová výstava čiváv sa opäť konala v malej dedinke Tekovská Breznica v sobotu 17.9.2022. Mali sme prihlásených až 8 našich čiváv. Výsledkom sú krásne úspechy a ocenenia. Naša malá nádej Ammeron Viky bola ocenená nielen vo svojej triede veľmi nádejná 1/8, ale aj v...