Čivava štandard plemena

Čivava

Chihuahua je podľa originálneho názvu dosť rozšírené trpasličie plemeno psa, pochádzajúce z Mexika. Zásluhou amerických chovateľov je od roku 1942 čivava plemeno podľa FCI zaradená do skupiny 9 – teda spoločenské a sprievodné plemená a zaradená sekcie 6.

Najmenšie plemeno psov je práve čivava. Jej meno odvodili od mexického štátu Chihuahua, kde jej výskyt po prvýkrát doložili. Nie je však doložené, či jej výskyt v tejto oblasti je pôvodný, alebo či sa tu nedostala s obchodníkmi z Japonska alebo Číny. Ako Indiánske povesti vravia, čivava je považovaná ako ochranca zomrelých náčelníkov na ceste do sveta duchov. 

História

Jedna z možných histórií čivavy siaha do roku 1884. Na základe vynaliezavosti Mexičanov okoloidúcim turistom predávať čivavy. V týchto časoch nebol ešte oficiálny názov čivava, ale bol to mexicko-texaský alebo arizonský pes vzhľadom miesta, kde sa tieto psy predávali. Časom predaj spojili s mexickým mesto Chihuahua, z čoho pramení aj originálny názov. Prvá čivava sa dostala do zápisu Amerického kynologického klubu v roku 1904.

Typy plemena

Rozlišujeme dva varianty plemena a to – krátkosrstá čivava a dlhosrstá čivava (vznikli krížením jorkšírsky teriér a papillon plus krížené čivavy). Tieto varianty sa posudzujú na výstavách osobitne.

Vzhľad

Charakteristické znaky: okrúhla „jablková“ hlava so stojatými veľkými ušami, ako netopier. Nos malý, hore rovný, dole zaoblený. Výška je okolo 20 cm, hmotnosť okolo 1,5-3 kg. Chvostík nosia zdvihnutý, kosákový tvar. Povahou je milá, prítulna a priateľska.

Telo čivavy je s rovným chrbtom, chudými pleciami, hlbokým hrudníkom. Hlava je mierne okrúhla, predĺžená lebka a ploché líca. Oči sú v pomere na výšku čivavy veľké, ďaleko od seba zasadené- tmavej, rubínovej či svetlej farby v závislosti od farby srsti. Uši má nápadne veľké a rožírené v uhle 45 stupňov. Čivava krátkosrstá má krátku srsť, na ušiach a chvoste je dlhšia. Dlhosrstá čivka má srsť dlhú ale mäkkú a vlnistú, nahrudi je najviac osrstená, na ušiach, zadných končatinách a chvoste vytvára akýsi lem. Farby srsti sú rozmanitého druhu.

Socializácia

Mimochodom, tento spoločenský a oddaný pes, ktorý patrí medzi trpasličie plemená pohotovo reaguje, je spoločenský a má rad ľudí. Vzhľadom na ich spoločenský charakter je čivava vhodným spoločníkom pre všetky vekové skupiny. Preferuje členov svojho plemena, ale nemá problémy ani so zhovievavosťou voči iným plemenám.

Priestor a pohyb

Malé nároky na priestor najlepšie pelech v blízkosti majiteľov. Nároky na pohyb má síce menšie v porovnaní s väčšími psami.

Hygiena

Kúpeľ jedenkrát mesačne, predtým psíka dobre očešeme. Denne čistíme okolie oči napríklad bórovou vodou z dôvodu stôp po slzách atď. Pravidelná kontrola ušiek, výstrahou je mykanie hlavou či škrabanie v okolí uší. Pazúriky pravideľne striháme, keďže čivava je ľahká, neobrusujú sa jej pazúriky samé chôdzou ako u väčších psov.

Zdroj: Wikipédia

Čivava štandard plemena

V pôvodnom jazyku nájdete celý štandard plemena na klubovej stránke čiváv a papillonov. 

kategória - čivava

publikované 07. 08. 2022

Možno sa bude páčiť…

Výstavne úspechy

Výstavne úspechy

Výstavné úspechy sme v tomto roku 2023 zatiaľ zahájili na 7 medzinárodných výstavach a na jednej klubovej výstave čiváv a papillonov. Naša mladá fenka Ammeron Viky zatiaľ dokončila titul junior šampion Slovenska, na výstavach bola 2x BEST of BREED Junior, RCACIB, CAC,...

Posledné šteniatka čivavy na predaj

Posledné šteniatka čivavy na predaj

AKTUALIZÁCIA: Všetky tri šteniatka sú rezervované Milý naši záujemcovia o šteniatka čivaviek, máme k rezervácii už len posledné tri šteniatka. Nový domov si hľadá prekrásny krátkosrstý psík Cristiano. Bude to veľmi pekná čivava v type, približne ako jeho starší bráško...

Narodili sa nám prekrásne šteniatka čivavy

Narodili sa nám prekrásne šteniatka čivavy

Narodili sa nám prekrásne šteniatka čivavy. Čivavky máme aj krátkosrsté aj dlhosrsté. Traja chalani sú už rezervovaný. Nový domov si budú hľadať dvaja chalani a dve fenky. Budeme im hľadať tie naj rodinky, ktoré si starostlivo vyberáme, pri šteniatkách netrváme na...