Koľko stojí čivava s PP?

Veľmi často vo svojom okolí počúvane vety typu:  „Ja toľko peňazí za psa nedám.“ alebo „Čo by tí chovatelia za psa ešte nechceli?!“ a „Práve predal 5 šteniat, ten má teraz peňazí“. 

Je tomu skutočne tak? Je cena za šteňa s PP skutočne „prestrelená“ a chodia chovatelia po predaní každého vrhu na  drahú dovolenku?

Samozrejme, ale čo je lacné a čo je drahé? Pojem ako taký je veľmi relatívny a skutočne záleží od každého človeka ako to vníma. V prípade ceny za čivavau s preukazom pôvodu, je ale skôr na mieste otázka, či je cena za šteniatko primeraná. Ak rozprávame o sumách v stovkách, niekedy aj tisíckach eur, rozhodne nemožno hovoriť o niečom relatívne lacnom.

V dnešnej dobe, keď základné krvné vyšetrenie, sono, RTG sa vo väčších mestách pohybuje od 30 € do 50 €, očkovanie od 20 € do 50 € (plus prípadné poplatky za pohotovosť) a cena lepšieho základného krmiva je od 70 € do 150 € za vrece (a to nerátame ak chcete psíka občas aj trošku rozmaznať nejakou tou konzervou mäsa alebo pamlskom), môže zdanlivo vysoko nastavená cena za psíka znamenať len obyčajnú ochranu a akúsi poistku, že človek, čo si psíka kúpi má aj prostriedky na to, aby sa oňho primerane postaral.

Každému chovateľovi záleží predsa na tom, aby jeho šteniatka išli do najlepšieho prostredia a dostali tú najlepšiu starostlivosť a chovateľ vám nikdy nepovie vetu typu „ak si vezmete psíka do piatku, dám vám výraznú zľavu“. 

koľko stojí čivava s pp

Výška nákladov

Pri výške nákladov vložených do samotného odchovu sledujeme – pôvod šteniatka, či je otec zo zahraničného krytia, koľko bolo šteniatok vo vrhu, komplikácie pri pôrode, alebo či bol cisársky rez. Treba zohladňovať aj vyšetrenia sučky počas samotnej gravidity, krvné testy, sledovať hladiny progesterónu, opakované sono vyšetrenia a RTG. Všetko sú  to nemalé sumy veterinárnych poplatkov. U chovateľov je bežné, že cena za šteniatko sa stanovila dohodou vopred a to už počas gravidity sučky. Niekedy aj pred plánovaným krytím. To je v čase keď chovateľ ešte netuší koľko a akých šteniatok sa mu narodí. Bolo by od chovateľa neseriózne, keby pri očakávaní 5 šteniatok, ale narodení iba 3 strojnásobil cenu budúcim majiteľom – z toho dôvodu sa do ceny šteniatka započíta aj prípadná rezerva.

1. Výstavy

Pri uchovnení, ide o nemalé sumy. Koľko výstavných titulov a z koľkých krajín majú rodičia šteniatka z danej chovnej stanice. Na každý titul šampióna (je jedno či šampión šteniat, juniorov, veteránov alebo šampiónov) a to je možné len ak vyhráme 3 až 4 výstavy.

Poplatok na každú výstavu je v priemere okolo 55-65 € (a za výhru na výstave sa neudeľuje žiadna finančná ani iná cena). Teraz zrátame, že psík má spravené len šampionáty na Slovensku. Povedzme si na rovinu, má máloktorý psík. Tj. šampión šteniat, mladých, dospelých, teda 9x štartovné za predpokladu, že psík bezkonkurenčne vyhral každú jednu výstavu. Len tu sme pri v sume 495 €. K tomu prirátame cestovné na výstavy a ubytovanie počas vystavovania. Výstavy bývajú väčšinou počas predĺženého víkendu.

Vystavenie každého šampionátu (diplom alebo certifikát) stojí od 25-60 €. To máte úplne holé, základné poplatky.

Koľko šampionátov má psík vo vašej vyhliadnutej chovnateľskej stanici, a z koľkých krajín? O tom, koľko stáli len výstavy už máte akú-takú predstavu. 

výstavy psov

2. Uchovnenie psa – bonitácia

Ďalšími nákladom je bonitácia. Uchovnenie umožní mať šteniatka s PP. Znamená to, že čivka splnila podmienky stanovené odbornou autoritou – klubom čiváv a pappilonov. Teda je zdravá a v najlepšom stave na to, aby posúvala ďalej svoju genetickú výbavu. Poplatok za bonitáciu je 30€. Okrem toho je takmer nevyhnutné, aby mal chovný psík spravené zdravotné a genetické testy. Ak to stanovujú spravidlá klubu a teda nejaké potvrdenie od veterinára pre budúcich kupujúcich. Tieto testy stoja v stovkách Eur. Pre účely tohto článoku sme stanovili tú nižšiu hranicu a povedzme, že 400 € sme dali za genetické testy a potvrdenia).

Okrem už vymenovaných súm, treba spomenúť ešte dve, a možno práve najdôležitejšie. Pred krytím uchovnenej sučky je dôležité vystaviť krycí list od kynologického klubu toho-ktorého plemena. Krycí list je niečo ako doklad, ktorý platí určitý čas a oprávňuje chovateľa sučku nakryť. Krycí list zaručuje to, že sučka nemá šteniatka príliš často. A že sme dohliadli na jej zdravotný stav, aby bola oddýchnutá a v pohode mať ďalšie šteniatka. Týmto spôsobom kynologické kluby dohliadajú na to, aby psíkovia neboli zneužívaný na neprimeraný odchov za účelom profitu a spôsobom, akým to robia množitelia. Poplatok za vystavenie krycieho listu je od 10-30 €.

3. Krytie

Po tom ako poradca chovu vystavil krycí list, nakryjeme sučku s kľudným svedomím. Býva ta tým väčšinou mnoho práce s výberom toho najvhodnejšieho partnera (či už najvhodnejšieho po stránke estetickej, úspešnosti na výstavách alebo zdravotnej).

Často chovateľ sučku kryje so psíkom v zahraničí. Či už kvôli výstavne úspešnejšiemu psovi, alebo aby nepremiešavaô rovnaké genetické línie v rámci regiónu. Chovatelia berú  poplatok za krytie v sume od 1000-2500 €. Treba rátať s tým, že niekedy sa krytie nepodarí na prvý krát a je nevyhnutné kryť sučku opakovane. Často sa suma platí opakovane za každé krytie v plnej výške (záleži od dohody) alebo krytie nevyjde vôbec (poplatok sa ale nevracia). A áno, je tu aj alternatíva, že máte vlastného chovného psa. Teda krycí poplatok neplatíte. Ale v takomto prípade rátame s rovnakými poplatkami na výstavy a uchovnenie ako pri sučke, čiže celková suma chovu sa značne navýši. 

Tada – máme sučku – medzinárodnú šampiónku (napríklad 4 krajiny po 2 šampionáty) v sume cca. 1400 €. Navyše náklady na cestovné a ubytovanie počas výstav – odhadom veľmi zľahčená suma povedzme 1200 €. Sučku je uchovnená (30 €), je vystavený krycí list (20 €). Nakrytá je pre zaručenie šteniatok s výborným chovným psíkom v susednej krajine (3 000 € aj s cestovným). Šteniatka sa pre komplikácie narodili cisárskym rezom (od 360 € vyššie). Šteniatka skontroloval aj poradca chovu z klubu (20 €).  Vystavenie PP je od 15 do 45€ za každé šteniatko (podľa toho či psík zostáva na Slovensku alebo odchádza do zahraničia). Suma za náklady na chov je cca 6 300 € a  šteniatka sa len čerstvo narodili.

koľko stojí čivava s pp

4. Narodili sa šteniatka

Keď máte doma konečne malé kôpky šťastia, na ktoré ste sa tak tešili, tak počítame náklady vynaložené na ne. Rátajme, že máme vrh, kde sa nám narodilo 5 šteniatok (úžasné a nádherné však?). U čiviek je ale mnohopočetný vrh skôr výnimka, skôr sa narodí jedno až  tri šteniatka.

5. Prvé týždne po narodení

Šteniatka máme väčšinou do 10. týždňa života, počas ktorých sa o ne staráme a kŕmime ich. Takisto šteniatka vyžadujú veľa starostlivosti kvôli hygiene, aby nedostali žiadne infekcie alebo podobné neplechy.

To znamená, že potrebujú jednorázové podložky kam šteniatka cikajú.  Spotrebúvajú ich neuveriteľným spôsobom a v enormných množstvách. Ďalej tu máme tzv. drybedy (špeciálne deky pre šteniatka s dutým vláknom). Lampu na ohrev šteniatok, mlieko na prikrmovanie a neskôr granule a konzervy počas troch mesiacov. V neposlednom rade samotný pôrodný box, výbeh kde sú šteniatka v bezpečí počas prvých týždňov svojho života ( cena je od 160 €). Pri týchto výdavkoch sme odhadom niekde v sume okolo 700 €.

šteniatko čivavy na predaj

6. Očkovanie a čipovanie šteniatok

Z poplatkov, ktoré vieme zrátať tu máme povinné očkovanie na infekčné choroby. Je 2-3x predtým ako šteniatko odíde od chovateľa (každé očkovanie približne 22 € x 3 očkovania x 5 šteniatok = 375 €). Ďalej očkovanie proti besnote v 3 mesiacoch ( 20 € x 5 šteniatok = 100 €). Okrem toho každý psík je povinne začipovaný veterinárom (30 € za každý čip x 5 = 150 €). 

Toto všetko je nevyhnutnosť, kým si „predražené“ šteniatko zoberie starostlivo vybraný majiteľ do nového domova.

„Koľko stojí čivava s pp a je skutočne tak drahá?“.

Suma-sumárum – uchovnenie a krytie (minimálne 6 300 €, sumy bývajú často aj oveľa vyššie). Zdravotné kontroly počas tehotenstva (cca 300 €), očkovanie a čipovanie šteniatok (cca 600 €). Starostlivosť, kŕmenie a hygiena pre šteniatka počas pobytu u chovateľa (700 €) – a sme na sume 8 300 € pri odchove jedného vrhu šteniatok. To v prepočte vychádza na cca 1600 € na šteniatko. A to je spodná hranica výdavkov, ktorá ako sme povedali, pri kvalitnejších odchovoch je oveľa oveľa vyššia.  A navyše, čivavy nemávajú tak často mnohopočetné vrhy, väčšinou mávajú len 2-3šteniatka. Ceny šteniatok na miláčika sú od 800-1500€, za splnenia zmluvných podmienok, že sa na čivke nebude chovať!

A to stále nikto nepočítal náklady na energie a náhradu za čas, počas ktorého si chovateľ zobral absenciu z práce, aby sa o šteniatka počas prvých týždňov staral. 

Aby sme odpovedali na našu otázku – cena za šteniatko s PP je absolútne primeraná jeho zdraviu a starostlivosti, ktorú od narodenia dostáva. Okrem toho je tu garancia toho, že šteniatok z riadneho odchovu s PP nikdy neskončí v útulku, lebo každá chovná stanica si šteniatko z vlastného odchovu radšej vezme naspäť k sebe, ak by nastala situácia, že sa oň nový majiteľ z akéhokoľvek dôvodu nemôže ďalej starať. 

Záverom len poviem, že áno, psík s PP je drahá položka. Cena nieje ani zďaleka prehnaná alebo nadhodnotená. Ak nemáte na psíka s PP vždy je tu možnosť adoptovať najdúchova z útulku, ktorý vám vašu lásku opätuje minimálne tak isto ako šteniatok s PP.

Ak nekupujete psíkov od množiteľov, prispievate aj vy k tomu, aby sa útulky nezaplňovali ešte viac, lebo predsa len, ak si niekto kúpi psíka s PP v sume 1000 € a viac, aká je pravdepodobnosť, že ho po 3 mesiacoch prestane psík baviť a skončí v útulku? 

zdroj: https://pesbruno.sk/blog/972/cena-steniatka-s-preukazom-povodu-pp-je-naozaj-taka-vysoka

kategória - čivava | šteniatko čivavy

publikované 09. 10. 2022

Možno sa bude páčiť…

Máme novú web stránku

Máme novú web stránku

Milí naši Ammeroňáci, návštevníci našej web stránky, majitelia našich šteniatok,  potenciálni kupujúci, ale aj len priaznivci čivaviek, prešlo už niekoľko rokov od posledných zmien a cítili sme, že pôvodný web už potreboval vynoviť. Preto sme pripravili pre Vás celkom...

Šteniatka čivavy už koncom novembra

Šteniatka čivavy už koncom novembra

Šteniatka čivavy už koncom roka 2022!!! Koncom roka plánujeme ešte šteniatka s našim prekrásnym dlhosrstým psíkom Tashym. Zatiaľ máme potvrdenú graviditu u fenky Jarky. Šteniatka budú dlhosrsté. Plánujeme aj spojenia, kde by mali byť aj krátkosrsté šteniatka, od...

Klubová výstava čiváv

Klubová výstava čiváv

Klubová výstava čiváv sa opäť konala v malej dedinke Tekovská Breznica v sobotu 17.9.2022. Mali sme prihlásených až 8 našich čiváv. Výsledkom sú krásne úspechy a ocenenia. Naša malá nádej Ammeron Viky bola ocenená nielen vo svojej triede veľmi nádejná 1/8, ale aj v...